Hackerların Hayatı - Dennis Ritchie & Ken ThampsonDennis Ritchie
Dennis Ritchie Aslında Dennis MacAlistair Ritchie 
1941,Newyork Doğumlu.New Jersey'de Büyümüştür.
Bell Laboratuarlarında elektronik devre tasarımcısı olan babası Alastair Ritchie,Eminim oğlunun kendisini sollayacağını tahmin etmemiştir.
Dennis Ritchie,Harvard Üniversitesi Fizik Bölümünü dereceyle bitirip,Aynı Üniversitede Matematik Alanında Yüksek Lisan yapmıştır.
Ancak Tüm Bunlar Ritchie için tatmin edici değildi,eksik olan şeyler vardı.
Üniversite yıllarında aldığı İşletim Sistemleri konulu ders,Kendisinin bilgisayara olan muazzam ilgisini ortaya çıkaran en büyük etkendi belki de.
Bu Derslerden sonra vaktininin çogunu,dönemin birçok mühendisinin çalışmalar yaptığı MIT laboratuarlarında geçiren Ritchie.
Nihayet 1967'de Bell Laboratuarlarında bilgisayar bilimleri Araştırma Merkezi'ne Girdi.
Dennis Ritche,Bir Süre Sonra Kader Arkadaşıyla Tanışacaktı;Kenneth Thompson.Kenneth Thampson

Kenneth Thampson,1943 New Orleans doğumludur.

Elektrik mühendisliği alanında lisans ve Yüksek Lisans yapan Ken Thompson,C programlama dilinin öncüsü niteliğindeki B programlama dilini yazdı.
Ayrıca UTF-8 Karakter sınıflandırmasını da Thompson'a borçluyuz.
Ritchie &Thompson 

Ritchie ve Thompson'ın,Bell Laboratuvarlarında,Aynı Zaman diliminde görev yaptıkları dönemde,Çalıştıkları şirket,MIT ve General Electric gibi kurumların da katılım sağladığı Multics işletim sistemi projesine katıldı.

Ritchie,her ne kadar bu işletim sistemi için Multics makinesinde derleyici yazma konusunda katkıda bulunmuşsa da,Projenin gelecek vaad etmemesi ve masraflı oluşu nedeniyle hüsranla sonuçlandı.Ancak bu son,Ritchie için bir başlangıç olacaktı.Ritchie Multics projesinden elde ettiği birikim ve tecrübe ile kendi işletim sistemini yazmaya karar verdi.Evet UNİX işletim sisteminin temelleri burada atılacaktı.

Bell Laboratuvarlarında Ritchie ve Thompson ikilisinin önderliğinde,çok görevli ve çok kullanıcılı bir işletim sistemi olan Unix yazılmaya başlandı.Ancak proje ilerledikçe,eldeki teknoloji yetersiz kaldı.Bu Durum
Ritchie ve Thompson'ın çalıştıkları Bilgisayar Bilimi ve Araştırma grubunun,Bell'den aldıkları destekle aşıldı.Bu sayede UNİX projesi için hiçbir engel kalmadı.Bilişim Dünyası için devrim niteliğindeki projenin geliştirilmesi sürecinde,Ken Thompson FORTRAN dilinin yetersiz kaldığını fark etti.

Bunun Üzerine 1972'de B adında yeni bir programlama dili geliştirdi.Bu dil,üst düzey programlama dillerinin özelliklerini,Assembly ile birleştiriyordu.Bu dil aynı zamanda şu an kullandığımız işletim sistemleri için bile öncü dildir.Zira B dili,Dennis Ritchie'nin C dilini ortaya çıkarması için lokomotif görevi götürmüştür.
Dennis Ritchie,B diline yeni veri tür ve dizilimleri ekleyerek C dilini yazmıştır.C dilini 1973'e kadar güçlü ve stabil konuma getiren Ritchie,UNİX çekirdeğinin büyük kısmını da C ile yazmıştır.UNİX yazılırken,Çok Görevli İşlemlerin yanında dosya sistemi de geliştirildi.Ayrıca komut satırı yorumlayıcısı ve üçüncül programlar da yerleştirildi.Bell'den alınan destek sonrası UNİX'e metin işleme özelliğide,yeni bilgisayarlar vasıtasıyla eklendi.Ve sürekli güncellemeler,eklemeler yapılarak kullanılabilecek kıvama getirildi.1973'te IBM organizeli İşletim Sistemleri sempozyumunda,UNİX işletimi tüm bilişim camiasında duyuruldu.

İkilinin Yaptıkları bu kadarla sınırlı değil.Beraber çalıştıkları Araştırma Grubu 1995'te Plan9,1996'da İnferno İşletim sistemlerini duyurdu.
Dennis Ritchie ve Ken Thompson Bilgisayar Dünyasına Kattıklarıyla bir çok ödüle de layik görüldü.

Ritchie,1974'te "Sistemler ve Diller" konusundaki makalesiyle ACM ödülü
1982'de İEEE Em Manual Piore ödülü
1983'te Bell Laboratories Fellow ödülü aldı.
Ayrıca 1983'Te Ritchie ve Thompson,Generic İşletim Sistemleri Teorisi ve UNİX İşletim sisteminin yazılmasıyla ilgili Turing Ödülü aldılar.Son Olarak 27 Nisan 1999'da UNİX işetim sistemi ve C programlama diline olan katkılarından dolayı ABD Başkanı Bill Clinton tarafından "Ulusal Teknoloji Madalyası"na layık görüldüler.