Ağ Topolojileri (Mesh Topoloji) Nedir ?


images?q=tbn:ANd9GcQvoguSmAQiTbFkML5lyt-L5sXlVmDBjc5KSwv3Q923IIO6y8Fs
Merhaba Arkadaşlar bugun sizlere Ağ Topolojilerinden bahsedeceğim.
Sıralı Olarak
-Bus Topoloji
-Star Topoloji
-Tree Topoloji
-Ring Topoloji
-Extended Star Topoloji
-Mesh Topoloji


YDmVNo.png

2am6ZA.png

Bus Topoloji (Yol Topoloji)


7NEXyW.gif


Yol topolojisi anlamına gelmektedir.Bus Topolojisinde tüm istasyonların üzerinde olduğu bir hat vardır.Bus topolojisinde yer alan tüm istasyonlar,hattan gönderilen verileri incelemekte olup,kendine ait olan veriyi almaktadır.Bus topolojisinde veri akışı çift yönlüdür veri iki yönde ilerleyerek hatta yayılır.
YDmVNo.png


r1B5Em.png

Star Topoloji (Yıldız Topoloji)


7NEXyW.gif


Yıldız topolojide,veri aktarımı gerçekleşebilmesi için merkezi bir birim bulunmaktadır.Bu topolojiye bağlı tüm istasyonlar merkezi birime bağlanmaktadır.Bus topolojisine göre daha iyi kullanılabilir.Bir istasyondan herhangi bir veri gönderilmesi için ilk önce merkezi birime iletmesi gerekmektedir.
Yıldız topolojisinin,Bus topolojisine göre farkı
Herhangi bir istasyon arızalandığı zaman,diğer istasyonların herhangi bir etki görmemesidir ve yıldız topolojisinde birimlere göre yüksek seviyede bir hız elde edilebilir.Maks 100m
YDmVNo.png


9N8aGN.png

Tree Topoloji (Ağaç Topoloji)


7NEXyW.gif


Ağaç topolojisini hiyerarşik topoloji olarak da adlandırabiliriz.Yıldız topolojinde olan merkezi birim burada da bulunuyor ve bu birimin sorumluluğu fazladır.Adı üstünde ağaç topolojisinde bir de dallanma meydana gelmektedir ve bu dalanma arttıkça sorumluluğu az olan bilgisayarlara ulaşmaktadır.Tree Topoloji veri Merkezi gibi büyük ağların oluşumundan kullanılabilir.
YDmVNo.png


ODnvE4.png

Ring Topoloji(Halka Topoloji)


7NEXyW.gif


Bus topolojisine göre yapısı farklıdır.Her istasyon bir halka elemanı olarak değerlendirilmektedir vehalkada meydana gelen her bir veri tüm istasyonlara ulaşmaktadır.Bus topolojisine göre halkatopolojisinde veri akışı tek yönlü sağlanmaktadır.
YDmVNo.png


RDLrQ7.png

Extended Star Topoloji (Genişletilmiş Yıldız Topolojisi)


7NEXyW.gif


Yıldız Topolojinin aynı işleyiş biçimine aynı çalışma mantığına sahiptir. Merkezde bulunan hub ya da switch’ e yeni hub/switch eklenmesi ile oluşturulur.
YDmVNo.png


oVPX09.png

Mesh Topoloji (Örgü Topolojisi)


7NEXyW.gif


Ağa bağlı tüm cihazlar birbiri ile direkt bağlantılıdır.
YDmVNo.png